fbpx
2 minutes reading time (352 words)

Właściwe wyciąganie danych z maszyn - opomiarowanie maszyn

Właściwe wyciąganie danych z maszyn

Osoby odpowiedzialne za opomiarowanie maszyn powinny zwrócić szczególną uwagę na podłączanie lub umożliwienie podłączenia do maszyn sieci Ethernet. Podłączenie do Ethernetu może dotyczyć samych maszyn lub urządzeń rejestrujących ich pracę. Projektowanie obszaru IT zależy od tego, czy mamy do czynienia z rozwiązaniami on-premise, czy z systemem opartym na chmurze. W tym pierwszym przypadku należy przygotować odpowiednią bazę danych i sprzęt potrzebny do jej obsługi. Jeśli system oparty jest na rozwiązaniach chmurowych, wystarczy odpowiednio szybkie łącze internetowe.

Bardzo istotną kwestią w temacie właściwego wyciągania danych z maszyn jest możliwość rozbudowy parku maszynowego przedsiębiorstw. Klienci zwracają uwagę na fakt, że park maszynowy może być rozwijany i biorą pod uwagę, że system może być rozbudowywany o kolejne maszyny. W przypadku nowych maszyn, Klienci coraz częściej zaczynają zwracać uwagę czy urządzenia posiadają odpowiednie moduły, pozwalające w łatwy sposób, bez większej ingerencji pobierać z nich niezbędne informacje (np. OPC UA), które posłużą do analizy dalszych procesów i rozbudowy produkcji. W systemach pomiarowych opartych na rozwiązaniach chmurowych przy maszynach są tylko urządzenia rejestrujące ich pracę, co oznacza, że w łatwy sposób można je przenosić wraz ze zmianą położenia tej maszyny. Dodatkowo, jeśli maszyna jest wyposażona w dany protokół komunikacyjny oparty na Ethernecie, nie ma znaczenia w jakim miejscu fabryki się ona znajduje. To zdecydowanie ułatwia projektowanie i zmiany w przestrzeni produkcyjnej. Co więcej, system taki jest skalowalny, więc łatwo można go dostosować przy rozbudowie parku maszynowego.  

Podczas ostatniego wdrożenia w zakładzie produkcyjnym u jednego z naszych klientów, maszyny dotychczas dostępne zostały podłączone do systemu klasy MES i były monitorowane za pomocą różnego rodzaju czujników i przekaźników. Klient jednak zdawał sobie sprawę, że w przypadku chęci rozbudowy parku maszynowego, dużym ułatwieniem będzie zastosowanie maszyn wyposażonych w serwer OPC UA, co umożliwi sczytywanie danych z maszyn bez dodatkowych instalacji i kosztów na infrastrukturę IT. Poza tym, maszyny tego typu charakteryzują się szybką i łatwą instalacją, wystarczyło ich podłączenie do Ethernetu i zaprogramowanie sterownika, i można było zacząć zbieranie danych i wszystkich parametrów z maszyn. W efekcie, podczas jednego dnia pracy możliwa była modyfikacja i aktualizacja systemu maszyn w zakładzie produkcyjnym.



Autor: Paweł Kaleta, Inżynier ds. Systemów Automatyki, DSR S.A.

6 rzeczy, których nie wiesz o rumie
GoUPCongress już w październiku! Największe wydarz...
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
Guest
Thursday, 28 March 2024
If you'd like to register, please fill in the username, password and name fields.

Captcha Image

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://club2b.pl/

COM_PAYPLANS_LOGGER_CRON_START